Modern Classic Home
Cofnij

Fotel uszak, wygodna i nieprzemijająca klasyka

Pawel Puszczynski fotel uszak


Fotel uszak to mebel, który niepodzielnie króluje we wnętrzach, bez względu na styl preferowany przez właścicieli domów. Znajdziemy go w stylu klasycznym, skandynawskim, Hamptons, glamour, modern classic – jednym słowem, fotel z rozbudowanym oparciem (zapleckiem), zamkniętym dwoma bokami w kształcie przypominającym uszy świetnie czuje się w każdym stylu, a każdy użytkownik, który zdecyduje się na jego zakup, poczuje się świetnie w jego objęciach.

Berżera fotel uszak
Lekki fotelik z naszej kolekcji to daleka reminiscencja klasycznej berżery. Możemy zauważyć stylizowane, delikatne uszy i oczywiście wygodne, szerokie siedzisko.


Skąd wziął się fotel uszak? Jaka jest jego historia? Czy jest nowością meblarską, która przebojem zdobyła wnętrza?

Uszak to popularna nazwa, nawiązująca do budowy oparcia, zakończonego „uszami”, w które siedzący może wygodnie wtulić głowę. Być może będzie to dla kogoś zaskoczeniem, ale jest to niezwykle leciwy mebel z bardzo bogatymi tradycjami w meblarstwie.

fotel uszak pikowany modern classic home


Historia uszaka zaczyna się trzysta lat temu, w pierwszej połowie XVIII wieku, we Francji, w której króluje znany z wyrafinowanego smaku i zamiłowania do piękna Ludwik XV.

uszak fotel mchome


Właśnie wtedy mistrzowie meblarstwa opracowali model tapicerowanego, miękkiego fotela na drewnianej ramie, charakteryzującego się szerokim siedziskiem. Fotel nazwano bergère, a jego nazwa przeniknęła do naszego języka jako berżera. Bergère z francuskiego oznacza pasterkę, ale bynajmniej nie pasterki siadały na berżerze. Charakterystyczne obszerne siedzisko zostało zaprojektowane z myślą o bogatych, ogromnych krynolinach dam wypoczywających w czasie wystawnych przyjęć i balów. Skąd więc pasterka?

welurowy uszak modern classic home


Mebel był inspirowany wyplatanym z wikliny fotelem pasterskim, w którym pasterze pilnowali bydła, chroniąc się przed wiatrem i deszczem za gondolową osłoną, wyprofilowaną na oparciu.

fotel uszak do czytania
Aranżacja proponowana przez cabanastateofmind.com to klasyczny kącik do czytania - wygodny stolik kawowy, praktyczna lampa oraz przytulne dodatki w postaci poduszek i pledu - czegóż chcieć więcej!?


Berżery szybko zyskały popularność, o czym świadczy fakt, że już za panowania Ludwika XV, a potem także w czasach Ludwika XVI powstało wiele odmian mebla. Każda z takich odmian miała swoją odrębną nazwę, często opisującą najważniejsze właściwości każdego modelu. Zróbmy sobie małą podróż po Francji i przyjrzyjmy się niektórym odmianom berżery.

fotel uszak w salonie
Jeżeli pozwala nam na to metraż naszego mieszkania, dwa postawione obok siebie uszaki zbudują wygodną i praktyczną przestrzeń wypoczynkową w salonie, jak na tym zdjęciu autorstwa thesunnysideupblog.com


Gondole bergère to berżera bez typowych uszu, ale z mocno zaokrąglonym oparciem, przechodzącym płynnie w podłokietniki

Bergère à la turque charakteryzowała się przedłużonym siedziskiem i ewoluując dała nieskończone modele szezlongu.

Bergère d'officier możemy spotkać do dzisiaj. Poznamy ją po drewnianej ramie, okalającej zewnętrzne krawędzie oparcia i podłokietników.

Bergère à oreilles (określana również jako bergère en confessionnal) to właśnie babka naszego uszaka.

uszak w salonie
Oto jeszcze jedna propozycja aranżacji salonu z wykorzystaniem dwóch foteli uszaków. Zdjęcie pochodzi z bloga patternsandprosecco.com


Gdybyśmy mieli wyróżnić dwa najważniejsze powody, dla których uszak trafia do naszych domów, z pewnością wskazalibyśmy dwa – jeden duchowy, drugi czysto praktyczny.

czarny fotel uszak modern classic home

Fotel uszak staje w naszych wnętrzach z potrzeby ducha i staje się centrum duchowego relaksu. Umieszczamy go przy domowej bibliotece, obok lampy, małego stolika kawowego i z przyjemnością zatapiamy się w pluszowej tapicerce, oddając się lekturze ulubionych książek, skąd równie ochoczo odpływamy w objęciach Morfeusza. Nie bez powodu uszak stoi zazwyczaj przodem do telewizora. Ten magiczny mebel doskonale sprawdza się w roli komfortowej loży, z której możemy śledzić ulubione programy, nie wspominając o filmach.

fotel uszak z modern classic home
Czworonogi bardzo sobie cenią wygodę uszaków. Przekonała się o tym nasza klientka, właścicielka przesłodkiego konta na Instagramie Słodziakolandia


A co z funkcją praktyczną? Otóż równie częstym powodem, dla którego decydujemy się na zakup fotela uszaka jest... potrzeba urządzenia stanowiska dla karmiących mam. Tak, tak! To mebel najchętniej kupowany przez młode mamy. Obszerna konstrukcja mebla i jego rozbudowane oparcie tworzą wygodną przestrzeń i dla kobiety, i dla jej maleństwa.

fotel uszak modern classic home 2
Spójrzcie jak elegancko i łagodnie są poprowadzone linie naszych foteli uszaków.


fotel Jola uszak modern classic home
Fotel "Jola" to jeden z najbardziej subtelnych i kobiecych modeli w naszej kolekcji.


Ta koncepcja przełamuje przy okazji stereotyp, który przez wiele lat dominował w naszej świadomości. Nie można bowiem zaprzeczyć faktowi, że jeszcze do niedawna fotel uszak był atrybutem seniora rodu, pana domu, nobliwym miejscem wypoczynku, o czym świadczą chociażby słynne portrety z ubiegłych stuleci, na których portretowani panowie bardzo często pozowali siedząc wygodnie w uszaku.

Reliktem tamtych czasów stał się widok dziadka, lecz także i babci, czytających swoim wnukom bajki i opowiadających wspomnienia z młodości.

Dzisiejszy uszak zachował zdecydowanie elementy retro w swoim wzornictwie. Gięte nóżki, pluszowe obicie – lubimy do nich wracać. Ale równocześnie możemy znaleźć dużo modeli, w których linie nabierają bardziej nowoczesnego wyrazu, tkaniny są zawadiacko kolorowe i kontrastują często z kolorem drewnianych elementów konstrukcji.


Modern Classic Home posiada w swojej ofercie bogatą gamę foteli inspirowanych uszakiem i berżerą. Kolekcja jest na bieżąco aktualizowana zarówno poprzez wprowadzanie nowych wzorów, jak i nowych propozycji kolorystycznych. Proponujemy fotele uszaki silnie odwołujące się do tradycyjnych linii, obite welurowymi i aksamitnymi tkaninami, wzbogacone finezyjnymi pikowaniami i ozdobnymi gwoździami tapicerskimi.

Mamy w swojej ofercie także świeże i lekkie nowoczesne interpretacje klasycznego mebla. Linia zaplecka jest tutaj wyczyszczona, wszelkie elementy dekoracyjne są zredukowane niemal do minimum, a najczęstszym elementem podkreślającym niepowtarzalność modelu staje się kolor proponowanej tapicerki.

I są w końcu modele będące kompromisem między tradycją a nowoczesnością: zachowują wyraźnie podkreślone typowe elementy uszaka, czyli rozbudowane oparcie z łagodnie wyprofilowanymi uszami i delikatnie zaznaczone subtelne pikowanie.

Naszym klientom pozostawiamy nieograniczone pole do popisu. Stwarzając dodatkowo możliwość personalizowania wymiarów fotela uszaka dajemy Wam pełną swobodę kreowania waszych wnętrz, w których klasyka przeplata się z nowoczesnością, hołdując zasadzie, którą wpisaliśmy w nazwę naszej firmy.

Komentarze do wpisu (0)

Napisz komentarz

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium