Modern Classic Home
Cofnij

Funkcjonalne czy piękne - czym się kierować przy wyborze uchwytów

Stwierdzenie, że uchwyty meblowe i gałki to biżuteria dla mebli nie jest ani metaforą, ani niczym odkrywczym. To po prostu fakt. Te metalowe, kryształowe, czasami drewniane, skórzane czy porcelanowe elementy stanowią zwieńczenie projektu szafy, zabudowy kuchennej, komody i każdego mebla wyposażonego w otwierane fronty lub szuflady. Mnie osobiście najbardziej intryguje fakt, że uchwyty, pełniące absolutnie praktyczną funkcję, potrafiły się wspiąć na najwyższy poziom wysmakowanego dodatku. Bardzo często, jeżeli coś jest ładne, przestaje być funkcjonalne i odwrotne – wraz z podnoszeniem funkcjonalności danej rzeczy spada jej poziom estetyki. Uchwytów meblowych w cudowny sposób zupełnie nie dotyczy ta prawidłowość. Potrafią, jak żaden inny dodatek być jednocześnie maksymalnie funkcjonalne i urzekająco piękne.

Zasadniczo możemy je podzielić na dwie grupy – uchwyty i gałki. Czym one się różnią?

Głownie sposobem mocowania i pochwytywania.

Gałki są mocowane na jeden wkręt i chwytamy je trzema palcami dłoni. Gałki do mebli mogą być wykonane z metalu, z kryształu, z drewna i z ceramiki, a możliwości ich zdobienia zdają się być nieskończone.


Jak dopasować gałkę wielkością do frontu? Aby gałki meblowe pozwoliły nam sprawnie otwierać mebel, ich wielkość należy prawidłowo dobrać nie tylko do samej wielkości, ale i do ciężaru otwieranego mebla. Pamiętajmy, że mocno obciążone szuflady w kuchni, w których będziemy chcieli przechowywać sterty talerzy czy zapasy butelkowanych produktów, muszą posiadać odpowiednio duże uchwyty, które nie będą nam się wyślizgiwać z rąk i do których będzie łatwo przyłożyć odpowiednio dużą siłę, wystarczającą na płynne otwarcie i zamknięcie mebla.

galki i uchwyty
Źródło: fasthome.com


Warto też zwrócić uwagę na proporcje i najmniejsze gałki (2 – 2,5 cm średnicy) dobierać do mniejszych frontów, na przykład do frontów szuflad w konsoli czy toaletce, średniej wielkości gałki (3 cm średnicy) będą dobrze wyglądać na większych szufladach, na przykład kuchennych i na mniejszych drzwiczkach. Oczywiście czasami, na zasadzie kontrastu czy odważnego przełamania formuły możemy przy dużym froncie zamontować bardzo malutką gałkę, o szerokości zaledwie 1,5 cm, jak na przykład nasz Uchwyt meblowy „Chisel” czy „Dino” i przeciwnie – zastosować dużą, przerysowaną formę na stosunkowo niewielkim froncie. Są to jednak rozwiązania awangardowe i w tym przypadku warto jednak konsultować takie decyzje z dobrym projektantem, który będzie umiał ocenić całość mebla i jego proporcje, jak również podpowie nam, czy tak nonkonformistyczne rozwiązania zapewnią w pełni praktyczne funkcjonowanie

galki meblowe
Nasza konsola OPIUM doskonale komponuje się z subtelną, stosunkowo niewielką gałkąSpecyfiką gałki jest także to, że pasuje ona do każdego stylu. Złote i srebrne gałki meblowe są wspaniałym i wyszukanym dodatkiem do mebli w stylu nowojorskim, glamour i Hamptons. Mogą być złote i srebrne, matowe i z połyskiem. Szczególnie szykowne i bogate w wyrazie są gałki kryształowe. Czarne gałki z gładkiego kryształu (zobaczcie nasz produkt Gałka kryształowa meblowa Cristal Black Ball), dość minimalistyczne i wyważone, wspaniale podkreślą meble w stylu glamour, wykończone w połysku, a także idealnie zwieńczą stonowane formy stylu nowojorskiego.

galki krysztalowe
Źródło: jossandmain .com


Z kolei gałki ze szlifowanego kryształu (polecamy naszą kolekcję Gałek kryształowych meblowych Cristal Dimond), w złotej i srebrnej oprawie są niezwykle bogate w wyrazie, dlatego stanowią idealny dodatek do stylu glamour.

galka krysztalowa
Nasza gałka kryształowa z serii Dimond


Szczególną formą gałki jest uchwyt w kształcie kołatki, czyli kółeczka, pierścienia, opadającego płasko na płaszczyznę frontu. Kołatki to dodatek, który darzę szczególną słabością i dlatego też w Modern Classic Home znajdziecie całkiem bogaty wybór tego typu uchwytów.


uchwyt kolatka
W Modern Classic Home znajdziecie bardzo bogatą kolekcję uchwytów-kołatek


Najmniejsze kołatki to idealna biżuteria dla niewielkich szuflad w szafkach nocnych i stolikach bocznych. Ten rodzaj designu świetnie komponuje się ze stylem Hamptons (jednym z wielu przykładów jest minimalistyczna kołatka Gold Ring, a także niezwykle wyszukana i szlachetna w formie Kołatka Modern Gold Knocker.

uchwyt kolatka
Uchwyt kołatka Modern Gold Knocker to jeden z najszykowniejszych uchwytów w naszej kolekcji
uchwyt kolatkaŹródło: decoroject .com
uchwyt kolatka
Źródło: goodieline.com
uchwyt kolatka
Źródło: Dwellings by DeVore
uchwyt kolatka
Źródło: Style me pretty
uchwyt kolatka
Źródło: Traditional Home


Zobaczcie naszą linię kołatek meblowych, w szerokiej gamie rozmiarów i kolorów. Ta wyjątkowa odmiana uchwytu meblowego tak bardzo zachwyca swoim kształtem, że bardzo często montowana jest na meblach z czysto estetycznych względów, chociaż wciąż ułatwia chwytanie, jak dzieje się w przypadku naszych puf, foteli i krzeseł.

pufa z kolatka
Pufa - kufer Madera to jeden z wielu naszych mebli tapicerowanych ozdobionych kołatką


Co z kolei możemy powiedzieć o uchwytach? zazwyczaj są one większe niż gałki i gwarantują funkcjonalność na frontach o większej powierzchni. Uchwyty chwytamy całą dłonią. Podłużne uchwyty do mebli montowane na dwa wkręty rozmieszczane w różnych, choć standardowych rozstawach, świetnie sprawdzają się na frontach ciężkich szuflad i dużych szaf, jak również na frontach mebli kuchennych. Przykładem tego uchwytu jest Uchwyt meblowy BAIL, a także bardziej wyszukany, doskonały do wnętrz utrzymanych w stylu Modern Classic – Uchwyt NEW ENGLAND.

uchwyt meblowy
Uchwyt BAIL stał się zwieńczeniem wspaniałej kuchni zrealizowanej wg naszego projektu.
uchwyt meblowy BAIL


Uchwyty, jako formy znacznie większe niż gałki dają jeszcze większe pole do popisu pod względem wzornictwa. Mogą to być uchwyty figuralne, jak na przykład Uchwyt STARFISH w kształcie rozgwiazdy czy też absolutnie zachwycający Uchwyt SILVER ORIENT wprowadzający do wnętrza reminiscencje kolonialne, nierozłącznie wpisane w stylistykę Hampton oraz modern classic.

uchwyt w ksztalcie rozgwiazdy
Uchwyt w kształcie rozgwiazdy możemy zastosować dosłownie wszędzie - na frontach kuchennych, w łazience, w garderobie, przy komodzie, a także w pokoju dziecięcym. Źródło: Luxesource.com
uchwyt w stylu orientalnym
Tu możemy zobaczyć przykład zastosowania uchwytu do złudzenia przypominającego nasz uchwyt ORIENT. Źródło: onechitecture.com


Dzięki standaryzacji rozstawów w systemach mocowania uchwytów, możemy te dodatki wymieniać raz na jakiś czas, wprowadzając do wnętrz powiew świeżości, modyfikując styl wnętrza, a nawet diametralnie go zmieniając, ponieważ, jak widzicie, ta forma dodatku ma ogromną moc.

Komentarze do wpisu (0)

Napisz komentarz

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium