Modern Classic Home
Cofnij

Jak prawidłowo zaaranżować i powiesić na ścianie obrazy/ ramki lustrzane?

 

Obrazy, zdjęcia w ramach drewnianych czy lustrzanych potrafią odmienić całe wnętrze i nadać mu wyjątkowego charakteru. Są jak broszka spinająca całość ubioru. Dlatego też powinny być wieszane już w pełni wyposażonym mieszkaniu. Obrazy opowiadają historię właścicieli. Przedstawiają ich aspiracje, zainteresowania i fascynacje. Piękne obrazy, zdjęcia czy grafiki kształtują pomieszczenie. Dzięki odpowiednio dobranym kształtom i kolorom, stosować te same sztuczki optyczne, co w zwykłej aranżacji wnętrz. Warto poświęcić dłuższą chwilę na skomponowanie idealnej aranżacji ściennej.

Podstawowa zasada prawidłowej aranżacji ściany

Ramy poziome i zawieszane w poziomej linii poszerzą pomieszczenie, natomiast obrazy smukłe i wysokie dodadzą wnętrzu dodatkowych centymetrów do wysokości.

Symetria to Twój przyjaciel podczas aranżacji ram. Warto nakreślić główną linię, która będzie wyznaczała stały poziom, do którego dowieszane będą obrazy. Linia symetrii będzie zmieniała swoje położenie zgodnie z umiejscowieniem kompozycji ściennej oraz dostosowując się do Twoich oczekiwań efektu końcowego aranżacji pomieszczenia.  

Prawidłowe powieszenie kilku obrazów jest dość proste, ale wymaga przestrzegania paru podstawowych zasad. Zdarza się, że złe rozmieszczenie ram potrafi zepsuć najbardziej piękne i harmonijne wnętrze. Poniżej znajdziesz przykłady prawidłowego aranżowania obrazów i wieszania ich według kilku prostych zasad.

[product id="9736, 9750, 9754, 9752, 9756, 9738"]

 

1. Aranżacji jednego obrazu bez mebli

Na pustej ścianie, obraz powinien wisieć na wysokości ok. 150-160 cm nad podłogą. Ważne by znajdował się na wysokości naszego wzroku tak, abyśmy mogli w pełni dojrzeć jego szczegóły i móc podziwiać aranżację ścienną.  

wysokość ramki ze zdjęciem

 

2. Obraz lub lustro zawieszone nad meblem

Jak prawidłowo zawiesić obraz lub lustro nad meblem?

Obraz lub nawet kilka obrazów, a nawet lustro, w takim umiejscowieniu najlepiej będą wyglądały na środku mebla. Powinny być też węższe niż mebel, nad którym wiszą. Obojętne czy jest to kanapa, stolik, komoda czy inny mebel, obraz lub ramka powinny zawisnąć 20-30 cm nad nim. Taka wysokość nie ograniczy np. funkcjonalności blatu mebla.

 

rozmieszczenie ramki ze zdjęciem

 

lustrzane ramki w salonie
obraz nad meblem

 

[product id="3399, 3980, 3769, 3771, 5348, 5748, 7890, 9200, 9202, 5346, 5750, 3767"]

 

3. Aranżacja kilku ram na ścianie – kompozycja prosta

Jak zawiesić prawidłowo obrazy i ramki na ścianie z drzwiami?

A. Wyrównanie do dolnej granicy

Prostym zabiegiem jest powieszenie kilku ram różnej wielkości na jednej wysokości, wymieszanych pod względem wielkości, taki zabieg da lepszy efekt.

rozmieszczenie kilku ramek

B. Wyrównanie ram do górnej granicy

Wieszając w ten sposób ramy bądź obrazy w okolicy okien i drzwi należy wyrównać kompozycję do górnej krawędzi framugi.

rozmieszczenie kilku ramek

 

4. Galeria z kilku obrazów nad meblem

Prostym zabiegiem w budowaniu takiej galerii jest ułożenie naszej kolekcji symetrycznie, gdzie po obu stronach ramki mają  podobną wielkość i wiszą na tym samym poziomie. Taka aranżacja będzie dobrym rozwiązaniem też przy różnych stylach obrazów, ramek ze zdjęciami czy nawet lustrach.

rozmieszczenie kilku ramek nad meblem

5. Galeria z zachowaniem dolnej i górnej granicy

Jak prawidłowo stworzyć galerię na ścianie z ramek i obrazów?

Przy pomocy dolnej i górnej granicy z łatwością stworzymy ładnie wyglądającą galerię obrazów lub zdjęć. 

galeria obrazów w domu

[product id="8000, 8002, 9436, 6072, 7802, 9172"]

 

 

7. Galeria z obrazów jak w ramie

Jak zawiesić ramki i obrazy by tworzyły symetryczną galerię? 

Jak zaaranżować dużą liczbę zdjęć o różnej wielkości aby uzyskać symetryczną kompozycję? Najlepiej wyznaczyć sobie granice, których będziemy się trzymać. Rama - może być drewniana, lustrzana, metalowa, kwadratowa lub prostokątna. Im więcej ciekawych wykończeń ram w takiej kompozycji tym ciekawszy efekt, można mieszać ramy złote z obrazami w ramach lustrzanych czy drewniany.

jak rozmieścić galerię obrazów
galeria obrazów w salonie w stylu nowojorskim

Aranżacja z obrazów w ramach lustrzanych ze zdjęciami gwiazd filmowych, możesz wykorzystać ramy lustrzane również na swoje zdjęcia!

lustrzane ramki z kultowymi ikonami

Aranżacja z różnych wykończeń ram drewnianych z różnymi motywami tu połączenie czerni bieli i sepii daje niezwykle elegancki efekt, również ze względu na tematykę obrazów z dziedziny mody, sztuki i motoryzacji.

lustrzane ramki na zdjęcia i obrazy

 

[product id="840, 10777, 842, 860, 10773, 862, 10782, 870, 868, 10774, 872, 1719"]

8. Jak zrobić symetryczną galerię nad schodami?

Wystarczy trzymać się wspomnianych wcześniej zasad, jednej linii i granic kompozycji, jeżeli chodzi o resztę to im więcej faktur ram i kolorów wykończeń tym kompozycja ciekawsza.

Jak zrobić symetryczną galerię nad schodami

                              

Jak zrobić symetryczną galerię nad schodami

Na zdjęciu powyżej użyto właśnie ciekawego zabiegu gdzie wzdłuż osi środkowej powieszono różnej wielkości obrazy w ramach drewnianych w wielu kolorach i wykończeniach, nawet kinkiet jest częścią tej pięknej ekspozycji. 

I na koniec prosty trik który pomoże Ci w układaniu własnej kompozycji z obrazów według powyższych zasad. Przygotuj sobie papier pakowy czy duże gazety, wytnij z nich wymiary obrazów 1:1 które chcesz zawiesić na ścianach, układaj tymi wyciętymi szablonami kompozycje na ścianie - do przyklejenia papieru polecam użyć taśmy malarskiej która nie odrywa farby ze ściany ale ostatecznie może być też bezbarwna taśma ze słabym klejem (zrób wcześniej test na jakimś nie widocznym elemencie ściany i sprawdź czy taśma nie odrywa farby). Po ułożeniu kompozycji na ścianie z przygotowanych szablonów, wbij gwoździe zdejmij szablony i zawieś obrazy i gotowe ! 

kompozycja z obrazów
Jak zrobić symetryczną galerię nad schodami

Źródła : pinterest, zszywka.pl, materiały modern classic home

Komentarze do wpisu (0)

Napisz komentarz

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium