JAK PRAWIDŁOWO ZAARANŻOWAĆ I POWIESIĆ NA ŚCIANIE OBRAZY/ RAMKI LUSTRZANE 0

Obrazy, zdjęcia w ramach drewnianych czy lustrzanych potrafią odmienić całe wnętrze i nadać mu charakteru, są jak broszka spinająca całość –dlatego powinny być wieszane w wyposażonym już mieszkaniu. Obrazy opowiadają historię właścicieli ich aspiracje, zainteresowania i fascynacje. Piękne obrazy, zdjęcia czy grafiki kształtują wnętrze – można dzięki nim stosować te same sztuczki optyczne, co w zwykłej aranżacji wnętrz. Ramy poziome i zawieszane w poziomej linii poszerzą pomieszczenie, natomiast obrazy smukłe i wysokie dodadzą wnętrzu dodatkowych centymetrów. Prawidłowe powieszenie kilku obrazów jest dość proste ale wymaga przestrzegania paru zasad, zdarza się, że złe rozmieszczenie ram potrafi zepsuć najbardziej piękne i harmonijne wnętrze. Poniżej wiele przykładów aranżowania obrazów i wieszania według prostych zasad.

1. Aranżacji jednego obrazu bez mebli.

Obraz powinien wisieć na wysokości 150-160 cm nad podłogą na wysokości naszego wzroku abyśmy mogli w pełni dojrzeć jego szczegóły. 

wysokość ramki ze zdjęciem

2. Obraz lub lustro nad meblem.

Obraz lub obrazy najlepiej będą wyglądały na środku i powinny być węższe, niż mebel nad którym wiszą. Obojętne, czy jest to kanapa, stolik, komoda czy inny mebel, powinien wisieć 20-30 cm nad meblem – nie ograniczy to np. funckjonalności blatu mebla. Symetria to twój przyjaciel w aranżacji ram.

rozmieszczenie ramki ze zdjęciem


                                           

lustrzane ramki w salonie
obraz nad meblem


3. Wieszanie kilku ram – kompozycja prosta

A. Wyrównanie do dolnej granicy. Prostym zabiegiem jest powieszenie kilku ram różnej wielkości na jednej wysokości, wymieszanych pod względem wielkości, taki zabieg da lepszy efekt.

rozmieszczenie kilku ramek

B. Innym pomysłem jest wyrównanie ram do górnej granicy -  wieszając w ten sposób ramy bądź obrazy w okolicy okien i drzwi, należy wyrównać kompozycję do górnej krawędzi framugi.

rozmieszczenie kilku ramek

4. Galeria z kilku obrazów nad meblem.

Prostym zabiegiem w budowaniu takiej galerii jest ułożenie naszej kolekcji symetrycznie, gdzie po obu stronach ramki mają  podobną wielkość i wiszą na tym samym poziomie. Taka aranżacja będzie dobrym rozwiązaniem też przy różnych stylach obrazów, ramek ze zdjęciami czy nawet lustrach.

rozmieszczenie kilku ramek nad meblem

5. Galeria  z zachowaniem dolnej i górnej granicy

Przy pomocy dolnej i górnej granicy z łatwością stworzymy ładnie wyglądającą galerię obrazów lub zdjęć. 

galeria obrazów w domu

7. Galeria z obrazów jak w ramie.

Jak zaaranżować dużą liczbę zdjęć o różnej wielkości aby uzyskać symetryczną kompozycję? Najlepiej wyznaczyć sobie granice, których będziemy się trzymać. Rama - może być drewniana, lustrzana, metalowa, kwadratowa lub prostokątna. Im więcej ciekawych wykończeń ram w takiej kompozycji tym ciekawszy efekt, można mieszać ramy złote z obrazami w ramach lustrzanych czy drewniany.

jak rozmieścić galerię obrazów

                       

galeria obrazów w salonie w stylu nowojorskim
lustrzane ramki z kultowymi ikonami


Aranżacja z obrazów w ramach lustrzanych ze zdjęciami gwiazd filmowych, możesz wykorzystać ramy lustrzane również na swoje zdjęcia!


lustrzane ramki na zdjęcia i obrazy

Aranżacja z różnych wykończeń ram drewnianych z różnymi motywami tu połączenie czerni bieli i sepii daje niezwykle elegancki efekt, również ze względu na tematykę obrazów z dziedziny mody, sztuki i motoryzacji.

8. Jak zrobić symetryczną galerię nad schodami?

Wystarczy trzymać się wspomnianych wcześniej zasad, jednej linii i granic kompozycji, jeżeli chodzi o resztę to im więcej faktur ram i kolorów wykończeń tym kompozycja ciekawsza.

Jak zrobić symetryczną galerię nad schodami

                              

Jak zrobić symetryczną galerię nad schodami

Na zdjęciu powyżej użyto właśnie ciekawego zabiegu gdzie wzdłuż osi środkowej powieszono różnej wielkości obrazy w ramach drewnianych w wielu kolorach i wykończeniach, nawet kinkiet jest częścią tej pięknej ekspozycji. 

I na koniec prosty trik który pomoże Ci w układaniu własnej kompozycji z obrazów według powyższych zasad. Przygotuj sobie papier pakowy czy duże gazety, wytnij z nich wymiary obrazów 1:1 które chcesz zawiesić na ścianach, układaj tymi wyciętymi szablonami kompozycje na ścianie - do przyklejenia papieru polecam użyć taśmy malarskiej która nie odrywa farby ze ściany ale ostatecznie może być też bezbarwna taśma ze słabym klejem (zrób wcześniej test na jakimś nie widocznym elemencie ściany i sprawdź czy taśma nie odrywa farby). Po ułożeniu kompozycji na ścianie z przygotowanych szablonów, wbij gwoździe zdejmij szablony i zawieś obrazy i gotowe ! 

kompozycja z obrazów
Jak zrobić symetryczną galerię nad schodami

Źródła : pinterest, zszywka.pl, materiały modern classic home

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium