Modern Classic Home
Cofnij

Jak zaplanować oświetlenie w salonie?

idealne oświetlenie w salonie

Źródło

Oświetlenie to niezwykle ważna kwestia w aranżacji wnętrz. Odpowiednio dopasowane lampy potrafią stworzyć pożądany nastrój. W odwrotnej sytuacji może się okazać, że nasze wnętrze jest zbyt ciemne lub oświetlenie całkowicie nie współgra ze stylem, w jakim urządziliście salon.

Oświetlenie tworzy nastrój

Szczególnie podczas zimowych wieczorów bardzo ważne jest, aby oświetlenie w naszych wnętrzach tworzyło przytulny nastrój, tak aby wspólne chwile w gronie bliskich czy samotny odpoczynek z ciekawą książką dłoniach był dla nas czasem relaksu. W pierwszej kolejności powinniśmy podjąć decyzję o największej lampie wiszącej w salonie. To ona będzie odpowiedzialna za rozproszenie światła po całym pomieszczeniu. Zanim zdecydujesz się na konkretny model, pasujący do całego wystroju, upewnij się, że spełnia on najważniejsze zadanie - zapewniają dopływ światła w każdym kierunku. Najlepszym miejscem na lampę wiszącą jest centralny punkt pomieszczenia. Jeśli natomiast połączyliście strefę relaksu z jadalnią, jeden żyrandol powinien również oświetlać stół.

żyrandol nad stołem

Źródło

Jak stworzyć odpowiedni klimat?

Pamiętajmy, że nie powinniśmy ograniczać się w salonie do jednego źródła światła. Wyłącznie za pomocą jednego żyrandola ciężko będzie Ci uzyskać nadzwyczajny efekt. Pożądany klimat stworzysz dzięki dobranej kompozycji głównego źródła światła oraz mniejszych, poprzez lampy stojące czy lampy stołowe.

oświetlenie we wnętrzu w stylu nowojorskim

Źródło

Lampy stojące

Jeśli lubisz relaksować się czytając książki lub magazyny niezbędnym elementem Twojego salonu będzie dobrze oświetlona strefa odpoczynku. Tę funkcje idealnie spełnią lampy stojące, które oświetlą Ci tekst, dzięki czemu Twoje oczy nie będą zmęczone. Najlepszym miejscem dla lamp stojących wydają się rogi pokojów, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby nieco poeksperymentować. Ustaw ją zgodnie z Twoim gustem i aranżacją wnętrza, tak aby spełniała swoje zadanie.

lampy stołowe w salonie

Źródło

Lampy stołowe

Dopełnieniem oświetlenia, a jednocześnie świetną dekoracją salonu są lampy stołowe. Pamiętaj, że doskonale odnajdą się nie tylko na stolikach, ale również konsolach czy komodach. Takie delikatne oświetlenie sprawdzi się np. podczas wieczorów filmowych, kiedy zbyt duże światło może popsuć emocje oraz klimat.

Chłodna czy ciepła barwa?

Temat barwy oświetlenia w niektórych wzbudza zakłopotanie. Niesłusznie, ponieważ ta kwestia nie jest zbyt skomplikowana. Ciepłe barwy sprzyjają chwilom relaksu i działają odprężająco, dlatego doskonale sprawdzą się w domowym zaciszu. Chłodniejsze światło natomiast lepiej sprawdzi się w np. w biurze, ponieważ nie będzie oddziaływać na nas nużąco, a pomoże nam utrzymać skupienie.

żyrandol oświetlający salon

Źródło

Jak odróżnić barwy światła?

Jeśli stoisz przed sklepową półką, musisz podjąć właściwą decyzję, ale nie wiesz która żarówka będzie odpowiednia do Twojego wnętrza, zwróć uwagę na oznaczenia znajdujące się na opakowaniach. Te o temperaturze powyżej 5300 Kelwinów dadzą Ci chłodne oświetlenie, natomiast żarówki poniżej 3300 K charakteryzuje ciepłe światło.

Komentarze do wpisu (0)

Napisz komentarz

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium