Modern Classic Home
Cofnij

Krzesło z kołatką, pufa i inne meble z kołatką dlaczego są tak modne ?

Krzesła i fotele z kołatką zaczęły się pojawiać  na targach wyposażenia wnętrz w Paryżu wiele lat temu. Początkowo producenci proponowali je nieśmiało, jednak mebel szybko spotkał się z pozytywną reakcją, by zaraz potem śmiało wkroczyć do renomowanych polskich sklepów wnętrzarskich, gdzie  okazały się być absolutnym hitem.

Krzesła z kołatką
meble z kołatką
fotele z kołatką
hokery z kołatką

Skąd tak wielka popularność tych krzeseł? Jak zwykle: diabeł tkwi w szczegółach, czyli, w tym konkretnym przypadku, w kołatce. Pierwotnie element ten służył do stukania w drzwi. (W czasach, gdy domy były ogromne, a drzwi wykonywano z grubego, solidnego drewna, niełatwo było zastukać ręką na tyle mocno, by dać się słyszeć mieszkańcom).


Zupełnie niespodziewanie kołatka powędrowała na krzesła, komody, pufy. Stała się użytkowym i pożądanym detalem który ułatwiał przenoszenie ciężkich krzeseł i skrzyń. Co ją tam zawiodło we współczesnych czasach kiedy meble są już znacznie lżejsze? Może umieszczając ją na sprzętach chcemy w ten sposób coś zakomunikować? Może spodziewamy się usłyszeć z głębi mebla radosne "welcome home"? 

kołatki w salonie w stylu modern classicCzy zastanawialiście się, do jakiego wnętrza pasuje taki mebel?

Przyjrzyjmy się dokładniej krzesłom. Zazwyczaj te ozdobione kołatką są dość duże i bardzo charakterystyczne, w związku z tym potrzebują dużej przestrzeni, która zagwarantowałaby użytkownikom swobodę ruchów, a meblowi dobrą prezencję. Ściśnięte pośród innych mebli krzesło z kołatką traci na uroku. Najlepiej prezentuje się w przestronnej jadalni, przy dużym rodzinnym stole.

Od strony stylistycznej krzesła z kołatką można podzielić następująco:

     Krzesło z kołatką w stylu klasycznym: to uwspółcześniona wersja krzesła w stylu Ludwik XVI, gdzie konstrukcja jest zrobiona z wysokogatunkowego drewna, a część tapicerowana obita piękną, oryginalną tkaniną, wykończoną kedrą.

         Krzesło z kołatką w stylu glamour: tapicerowane miłym w dotyku materiałem, często welurem lub wełną, koniecznie w mocnym kolorze, dodatkowo ozdobione  srebrnymi lub złotymi nitami. Nóżki krzesła w skrajnych przypadkach także mogą być koloru złotego lub srebrnego, podobnie jak i sama kołatka, przy czym metal najczęściej ma błyszczące wykończenie.

         Krzesło z kołatką w stylu francuskim to mebel obity jasną mocną tkaniną, zazwyczaj lnianą, ujęty w delikatną formę ramy. Kołatka jest tu jedynym elementem dekoracyjnym, znajdującym się na konstrukcji mebla.

         Nowoczesne krzesło z kołatką, o prostym minimalistycznym designie, z nowoczesną, odporną na plamy i zabrudzenia tapicerką. Warto tu także wspomnieć o nowoczesnym wariancie stylu glamour, gdzie oprócz kołatki o prostej formie, silnym elementem dekoracyjnym są kryształowe guziki zdobiące pikowania na tapicerce.

Nowoczesne krzesło z kołatką


Pamiętajmy o tym, że o ile kołatki przy krzesłach, hockerach i pufach przede wszystkim zdobią, o tyle przy komodach i kredensach pełnią funkcję głównie użytkową, ponieważ umieszczane są w miejscu uchwytów służących do otwierania frontów. Praktyczna strona takich uchwytów przejawia się także w tym, że nieużywane, płasko przylegają do mebla, czyli pozwalają zaoszczędzić przestrzeń (kto obił sobie bok o klasyczną wystającą gałkę, tym szybciej doceni ten aspekt).

kołatki przy komodzie
kredens z kołatkami

Jednak już sama kołatka, jej kształt i materiał, mogą zasadniczo zmienić charakter mebla. Decydujące znaczenie ma forma, wymiary, miejsce, w którym jest umieszczona. Przyjrzyjmy się więc bliżej samym kołatkom.

         Stylizowane na stare, bardzo bogate w formie, z głowami zwierząt, najczęściej lwów, będących jednoznacznym przywołaniem majestatu, powagi i bogactwa. Znamy je doskonale z propozycji katalogowych firmy Eichholtz.

         W fantazji biją wszystkich na głowę Amerykanie. Kołatka z okrągłym uchwytem to banał, z którym projektanci zza oceanu rozprawiają się w niezrównany sposób. Żonglują nie tylko jej kształtem, lecz także formami ramek, uchwytów i zdobieniami na samym pierścieniu. Uchwyty mogą mieć prostą, bardzo wyczyszczoną formę, mogą być w kształcie wielokątów lub silnie wydłużonych prostokątów.

         Kołatki z uchwytem w kształcie łezki. Najczęściej pełnią funkcję uchwytów przy komodach i szafkach. Mogą być wykonane z metalu, ale często spotykamy także wykończenia porcelanowe.

srebrne kołatki do mebli
kołatki do mebli w stylu nowojorskim
złote kołatki do mebli

zdjęcia : pinterest, materiały prasowe marki eichholtz Na zakończenie jeszcze dwa słowa o kolorach. Kołatki zharmonizowane kolorystycznie z tapicerką wnoszą do wnętrza łagodną, stonowaną elegancję. Takie są szare i beżowe krzesła i pufy. Znajdziemy je w domach utrzymanych w stylu klasycznym i nowoczesnym.

Umieszczone na tkaninach w czarnym kolorze dają tak modny obecnie efekt niepokoju, wyraźny akcent, chciałoby się powiedzieć: pazur. Dlatego z pewnością najchętniej wybiorą je miłośnicy stylu glamour.

Waszym zdaniem kołatka na meblach to chwilowa moda czy klasyk? Warto w nią inwestować, próbując na przykład nadać nowy, elegancki wygląd staremu meblowi bez charakteru? Napiszcie koniecznie!

p.s wiele razy pytacie mnie czy można zamontować kołatkę do gotowego już tapicerowanego krzesła, niestety aby kołatka była w pełni funkcjonalna, należy najpierw przytwierdzić metalową podkładkę do otworu w stelażu  krzesła a następnie zatapicerować krzesło tkaniną i na końcu zamontować kołatkę.

 


Komentarze do wpisu (0)

Napisz komentarz

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium