Modern Classic Home
Cofnij

Trendy 2019 we wnętrzach. Jak urządzić mieszkanie ?


Każdy rok przynosi zmiany, szczególnie w tak dynamicznie rozwijającej się branży, jaką jest świat projektowania i designu. Kluczowe trendy, które zostały wyodrębnione podczas targów we Frankfurcie nad Menem będą motywami przewodnimi aranżacji w roku 2019. Na jakie elementy postawić, by być na bieżąco? Przedstawię Wam trzy trendy tematyczne, które zdominują rok 2019: gustowna rezydencja, ciche otoczenie oraz radosna atmosfera. Co je wyróżnia i czym się charakteryzują?

Gustowna rezydencja (tasteful residence)

W tym roku klasyczna elegancja wnętrz, wyważone proporcje, kunsztowne i staranne wykończenia, wygodna, ale jednocześnie wyrafinowana atmosfera będą w cenie. Przedmioty, mają podkreślać wyszukany charakter pomieszczenia. Odchodzimy od taśmowych kolekcji na rzecz oryginalnych detali i nieszablonowego podejścia.

Materiały, które będziemy wykorzystywać w tego typu pomieszczeniach to: drewno, porcelana, ręcznie robiona ceramika, miękkie, działające na zmysły tkaniny, takie jak welur i aksamit. Fotele i sofy muszą emanować ciepłem i przytulnością.

Modne będą powierzchnie na wysoki połysk oraz mieniące się kolorowe szkło, na przykład w postaci zastawy stołowej, wazonów czy stolików lustrzanych.

Chętnie będziemy korzystać z bogatej palety barw 2019 roku, zasadzającej się na głębokich i nieoczywistych odcieniach szarości, złocie, brązach, często przechodzących w czerwień, pudrowym różu, wygaszonych zieleniach.

Przestrzeń mieszkalna ma być przestronna i przytulna zarazem. Przykładanie dużej wagi do detali, dodatków, tkanin, takich jak koce i narzuty, obić i faktur będzie cechą szczególną. Wszystkie te elementy mają tworzyć unikalną aurę. To właśnie drobnostki mają wprowadzać do wnętrz powiew świeżości, sztukę, niepowtarzalność. Zmusza nas to do poszukiwania nowych rozwiązań, unikania schematów aranżacyjnych, pełnej personalizacji pomieszczeń. Rękodzieło, piękno niedoskonałości, przeszłość i przyszłość, reinterpretacja, organiczne formy, powrót do tradycji. Wrażenie dobrego smaku, osiągnięte przy pomocy prostych środków wyrazu.

Ciche otoczenie (quiet surrounding)

Mimesis, czyli naśladowanie natury, czerpanie z jej wzorców objawiające się w wykorzystywaniu stonowanych kolorów, szacunku dla surowego, niepoddanego obróbce materiału, stworzenie w domowej przestrzeni naturalnego środowiska. Dom ma być oazą codziennego, powtarzalnego rytmu, wolnego od stresu.

W osiągnięciu takiego efektu mają nam pomóc materiały, takie jak: wełna, jedwab, konopie, drewno, kamień, ceramika i glina. W dobie gwałtownych zmian klimatycznych, wywołanych przez czynnik ludzki, świadomość ekologiczna, branie odpowiedzialności za to, co dzieje się wokół nas, odbija się na tym, jak wygląda nasza przestrzeń mieszkalna. Dzięki temu chętnie korzystamy z przedmiotów poddanych recyklingowi. Tradycyjne techniki rzemieślnicze również zyskają na popularności.

Twórcze rozwiązania, poszanowanie materiału, z którego tworzone są przedmioty, wydobycie piękna tkwiącego w prostocie to główne wyznaczniki. Wyposażenie cechuje praktyczność i użyteczność. Bez przerostu formy nad treścią. Wszystkie elementy wnętrza mają być klarowne, przejrzyste. Każda figurka dekoracyjna, doniczka czy wazon mają znaczenie. Materiały, z których korzystamy to len, wełna, jedwab, drewno, kamień, ceramika, glina, słoma. Harmonia i brak sprzeczności. Dom mam być miejscem odpoczynku, ciepła, przytulności, ucieczki od pędu życia, presji i stresu. Błogostan i szczęście bez zbędnych ozdobników.

Radosna atmosfera (joyfilled ambience)

Przestrzeń domu ma być autorską formą ekspresji właściciela, jego energii i twórczej inwencji. Nie wszystkie elementy muszą tworzyć przemyślaną układankę. Odchodzimy od skrupulatnie zaplanowanych detali i ozdobników. Przypadkowość, oryginalna mieszanka wzorów i kolorów, geometryczne kształty, na przykład na dywanach, motywy zaczerpnięte z flory, przedmioty vintage – to główne wyznaczniki stylizacji. Przebywanie w domu ma nieść ze sobą radość, ale również spokój i stonowanie. Tutaj nie ma miejsca na nudę i konsekwencję estetyczną. Pastelowe barwy, wesołe i żywe, różnorodność i ciągła celebracja. Takie carpe diem we wnętrzach.

Świetnie w ten trend afirmacji życia wpisuje się kolor roku 2019, czyli Living Coral, wybrany przez amerykański instytut Pantone. Koralowy kolor ożywia przestrzeń, elektryzuje ją i ociepla wnętrze. Odcień odnosi nas bezpośrednio do ekologii – ginące za sprawą globalnego ocieplenia rafy koralowe stały się przedmiotem żywej dyskusji. Kolor roku podkreśla słuszność tej debaty. Jest mieszanką koralowego różu z pomarańczowym zabarwieniem. Ma symbolizować zaangażowanie, optymizm, porozumienie i bliskość, czyli cechy, które pasują do każdego domu.

Komentarze do wpisu (0)

Napisz komentarz

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium