Modern Classic Home
Cofnij

Classic Blue - kolor roku 2020 Pantone


Jak co roku, Instytut Pantone ogłosił kolor roku, stawiając tym razem dosłownie na klasykę. Classic blue, ten kolor będzie nam towarzyszyć w 2020 roku, jako motyw przewodni, inspiracja i znak rozpoznawczy. Witamy ten wybór z ogromną radością, ponieważ klasyczny błękit, czyli niebieski, towarzyszy nam od zawsze, stanowiąc trzon naszej oferty handlowej, a także palety kolorystycznej w naszych projektach. Nadarz się doskonała okazja, żeby poświęcić błękitowi osobny wpis.

Jeśli chodzi o wybór koloru roku, Pantone albo zadziwia nas trudnymi barwami, jak na przykład wybór z 2017, kiedy przyszło nam się zmagać z soczystą zielenią, we wnętrzach wcale nie tak łatwą, lub Ultra violet ogłoszony kolorem 2018 roku. Bywa, że Pantone proponuje nam wyzwania kreatywne i intrygujące, tak było z kolorem Marsala, królującym w 2015. Czasami po prostu możemy odetchnąć i dać nura w barwy, które lubimy najbardziej, ponieważ czujemy się w nich jak ryba w wodzie, w wielkim błękicie, w klasycznym Blue. Za ten wybór instytutowi gorąco dziękujemy, bo jest to kolor najbliższy naszemu sercu.

A oto jak szanowna komisja Pantone uzasadnia swój wybór na rok 2020.

„Niebieski kolor, wyrażający spokój i pewność siebie, ma podkreślać nasze pragnienie niezawodnego i stabilnego fundamentu, na którym zamierzamy budować przekraczając próg nowej ery”

Leatrice Eiseman, Dyrektor Wykonawcza Pantone Color Institute powiedziała: „Żyjemy w czasach, które wymagają zaufania i wiary. Ten rodzaj stałości i pewności wyraża PANTONE 19-4052 Classic Blue, solidny i niezawodny odcień błękitu, na którym zawsze możemy polegać”.

classic blue w projekcie Modern Classic Home
Możemy powiedzieć, że nie ma projektu, w którym nie wykorzystalibyśmy Klasycznego Błękitu. To nasz sztandarowy kolor.


Choć z pozoru słowa te mogą wydawać się pompatyczne, wyrażają prostą prawdę i niezawodna radę dla wszystkich, którzy w mniejszym lub większym stopniu poświęcili się przygodzie urządzania wnętrz, chociaż z pewnością możemy tę prawdę rozciągnąć na wszystkie obszary designu. Classic Blue to bezpieczny, niezawodny wybór. Ponadczasowy, spoglądający z boku, a może nawet z góry na wszelkie trendy i mody, które przemijają z mniejszą lub większą prędkością. To także partner, który przyjaźnie przyjmie wiele zestawień, dając fascynujące inspiracje, otwierające drzwi do nieskończonej ilości interpretacji.

classic blue w projekcie Modern Classic Home 1
Kolor ten może pojawić się dosłownie wszędzie - na ścianach, w dodatkach, a takżę na podłodze, jak w przypadku tego dywanu z deseniem marokańskiej koniczyny


Najbardziej intuicyjnym, pierwszym zestawieniem dla Klasycznego Błękitu, które przychodzi nam do głowy, jest oczywiście zestawienie z bielą, a pisząc to niemal od razu czujemy się w obowiązku przywołać nieśmiertelne, odwieczne desenie z chińskiej porcelany, przepięknie rozwinięte następnie przez manufaktury w Delft, i przejęte we wnętrzach w stylu Hamptons i Kolonialnym.

Motyw biało-niebieskiej chińskiej wazy to nieśmiertelny klasyk. Czy w postaci naczynia, czy w postaci grafiki, zawsze znajdziecie go w naszej kolekcji, ponieważ jest również najmocniejszym akcentem w stylu Hamptons. Obie grafiki znajdziecie w naszym sklepie oraz na stronach internetowych.

classic blu
Połączenie Klasycznego Błękitu z bielą znajdziecie również w naszej ofercie tekstyliów.

Classic Blue
Internet jest wypełniony po brzegi inspiracjami opartymi o motyw koloru Classic Blue. Jako przykład prezentujemy to urzekające wnętrze Stephanie Lyman and Company


Idąc dalej tym tropem, nie sposób oprzeć się pokusie zestawienia tej królewskiej pary z trzecią klasyczną barwą – czerwienią, aby w ten sposób uzyskać kolorystykę znaną z flag wielkich mocarstw: Wielkiej Brytanii oraz oczywiście Stanów Zjednoczonych Ameryki Południowej. Trójca barw, która stała się inspiracją dla logotypu jednej najsłynniejszych marek świata: Tommy Hilfigera, a stamtąd z kolei powędrowała do wszystkich casualowych kolekcji odzieży i dzisiaj jak echo wraca w projektach przeróżnych marek. Nie będzie niczym odkrywczym stwierdzenie, że inspiracje projektów ze świata odzieży przenikają się z projektami designu użytkowego oddziałując na siebie nawzajem.

Classic Blue by Tommy Hilfiger
Tommy Hilfiger łączy Klasyczny Błękit iście po amerykańsku - z bielą i czerwienią


Wróćmy do połączeń kolorystycznych Klasycznego Błękitu. W zestawieniu z żółcieniami z jednej strony stworzy swojskie kombinacje w stylu country, przepięknie pobrzmiewające w wielkanocnych inspiracjach. Z drugiej strony błękit z żółcieniem to para o silnie awangardowym zabarwieniu, chętnie eksploatowana przez tak topowych projektantów jak Jonathan Adler.

Classic Blue i zolty
Zestawienie błękitu z żółcieniami to czysta klasyka. Tę inspirację znaleźliśmy na Pinterest via Kathy Sue.
Classic Blue by Jonathan Adel
Jonathan Adler jak mało kto potrafi bawić się formą i kolorem
Classic Blue and yellow Jonathan Adler
Żółte kwiaty w błękitnym wazonie to klasyk, tu zinterpretowany na nowo przez Jonathana Adelra


Klasyczny błękit to idealne dopełnienie dla wspomnianego już Greenery. Wystarczy wstawić bukiet kwiatów do błękitnego wazonu, aby zobaczyć, jak pięknie dopełniają się te barwy.

classic blue i zielen
Kadr z Traditional Home to doskonały przykład na to, że błękit kocha zieleń z wzajemnością
Classic Blue i zielony
My również lubimy to zestawienie, dlatego błękit z zielenią znajdziecie w naszych projektach

Mówiąc o klasykach wnętrz warto przywołać paletę Ralpha Laurena, który z kolei z niepowtarzalną wirtuozerią łączy błękit z brązami.

classic blue and brown
Inspiracja prosto od Ralpha Laurena
Classic Blue - kolor roku 2020 Pantone 1
Połączenie błękitu z brązem jest inspirowane naturą. Ralph Lauren jest jej doskonałym obserwatorem.


Zwykło się uważać, że tylko biel i czerń bez problemu komponują się z dowolnym kolorem. Warto się zastanowić, czy Klasyczny Błękit nie powinien zostać dopisany do tej pary. Wyjaśnieniem tego fenomenu może być odwołanie kolorystyczne, o którym wspomnieliśmy na samym początku – niebo i ocean. Wszystkie barwy, które znajdziemy w kontekście tych dwóch przestrzeni, czyli tęczowa paleta kwiatów, upierzenie rajskich ptaków, zieleń trawy, łany żółtego rzepaku, dryfujące beztrosko koralowe rozgwiazdy, połyskujący w słońcu złoty piasek i każdy element, który napotkamy odkrywając naturę, zagwarantuje nam fantastyczne i trafione zestawienie z klasycznym błękitem, z Classic Blue, barwą ogłoszoną przez Pantone kolorem roku 2020.

Komentarze do wpisu (0)

Napisz komentarz

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium