Modern Classic Home
Cofnij

Jakiej wysokości powinny być krzesła barowe - hokery przy wyspie kuchennej

Przestrzeń dzienna typu openspace cieszy się coraz większą popularnością – pojawia się właściwie jako standardowy element w nowych projektach, a także jako nowa koncepcja w rearanżacjach mieszkań. Pokój dzienny połączony z aneksem to doskonały kontekst do wprowadzenia wyspy kuchennej – mebla niezwykle praktycznego o wszechstronnym zastosowaniu. Naturalnie o wielkości tego mebla będzie decydował metraż naszego mieszkania, wpływając nie tylko na długość blatu, ale także na jego szerokość.

Jeżeli chodzi o zagospodarowanie szafek pod blatem, tworzących wyspę kuchenną, zazwyczaj spotyka się rozwiązanie w postaci szuflad czy drzwiczek po stronie wychodzącej na aneks, natomiast strona przeciwległa ma postać przedłużonego blatu z możliwością ustawienia przy nim hokerów, czyli krzeseł barowych, co daje w efekcie bardzo praktyczną przestrzeń do spożywania szybkich posiłków, ale także spotkań towarzyskich w czasie chociażby standing party. Hokery ustawiamy po stronie przeciwległej do aneksu, a wychodzącej na jadalnię lub salon. Tu automatycznie pojawia się kluczowe pytanie dotyczące gabarytów wyspy kuchennej: jaką wysokość powinien mieć ten mebel. Odpowiedź będzie zależała od tego, jaką główną funkcję chcemy przypisać wyspie kuchennej. Jeżeli chcemy w niej umieścić zlew czy kuchenkę, nie możemy przekroczyć funkcjonalnej wysokości dla sprzętu agd, wahającej się w okolicach 85-95 cm, natomiast jeżeli wyspa ma pełnić głównie funkcję strefy spożywania posiłków, wtedy możemy dojść do wysokości 110 cm, będącej wciąż wymiarem pozwalającym na wykonywanie na stojąco prac związanych gotowaniem.

Skąd tak wnikliwa analiza? Otóż wysokość wyspy będzie wpływać na wybór hokerów, a właściwie na wysokość ich siedziska. Do wyspy o wysokości 85-95 cm musimy dobrać hokery z siedziskiem umieszczonym na poziomie 60-65 cm, natomiast przy wyspach wysokich, siedzisko hohera musi mieć wysokość 75-85 cm. Generalnie obowiązuje zasada, że siedzisko musi znajdować się 20-30 cm poniżej blatu.

Co do stosunku długości blatu do ilości stojących przy nim hokerów, możemy przyjąć tę samą zasadę, która obowiązuje dla stołów i mówi, że na każde krzesło powinno przypadać 60 cm blatu.

Kolejnym istotnym elementem tego mebla jest oparcie, ponieważ jego obecność lub brak będzie decydował o tym, czy mamy do czynienia z krzesłem czy ze stołkiem barowym.

Hokery z oparciem to jednocześnie rozwiązanie o wyższym komforcie i o większej elegancji.

Meble spójnie wpisujące się w stylistykę glamour, modern classic czy Hamptons są najczęściej wykończone elegancką tapicerką, wykonaną ze szlachetnego weluru i aksamitu. Dodatkowym wzbogaceniem tapicerowanych hakerów są ozdobne gwoździe tapicerskie oraz bardzo szykowne akcenty w postaci kołatek umieszczanych z tyłu oparcia. Pieczołowitość wykończenia poznamy także po ozdobnej kedrze, czyli wypukłej lamówce, tworzącej obramowanie wokół tapicerowanej części mebla. To, które ze stylów jest nam najbliższy, będzie decydowało o doborze kolorów tapicerki. Trafnym wyborem dla miłośników stylu Hampton będą bez wątpienia wszelkie odcienie i gradacje błękitów – od lazuru po ciemny granat, ale także neutralne beże. Osoby preferujące styl modern classic, oprócz beżu powinny kierować swoje wybory w stronę szarości i czerni, która z kolei doskonale sprawdzi się także na hokerach w stylu glamour, ale ta ostatnia stylistyka, odważna w formach i w wyrazie, doskonale godzi się z mocnymi purpurami, fioletami czy burgundem. Również forma oparcia będzie zmieniać się w zależności od preferowanego stylu – wymyślne pikowania i spiralnie wygięte oparcia dobrze skomponują się ze stylem glamour, podczas gdy Hampton i modern classic lepiej będą komponować się z bardziej stonowanymi formami.

Oprócz bogatych w wyrazie krzeseł barowych, możemy ustawiać przy wyspie lżejsze, pozbawione oparcia stołki barowe. Tu z pewnością o uroku mebla będzie decydować finezyjna konstrukcja nóg, wykonanych z drewna łączonego metalowymi elementami, a także szlachetna tkanina wykańczająca siedzisko.


Pamiętajmy, ze dobry hoker to nie tylko piękny mebel, ale także prawidłowo opracowana konstrukcja. Krzesło na tak wysokich nogach musi charakteryzować się bardzo dobrą stabilnością, która zagwarantuje nam komfort i bezpieczeństwo. Ważne jest, aby oparcie na stopy znajdowało się 40 cm poniżej siedziska, którego powierzchnia, z kolei, musi być nie mniejsza niż 40 x 40 cm.


W sklepie stacjonarnym i internetowym MC Home znajdziemy ogromny wybór krzeseł i stołków barowych w przebogatej gamie kolorystycznej i stylistycznej, a także w różnych wysokościach. Istnieje również możliwość zamówienia mebli w spersonalizowanych wymiarach, dostosowanych do potrzeb klienta.

Na koniec pamiętajmy o aranżacji samego blatu: pięknych kwiatach w wazonie, świeżych owocach na dekoracyjnych tacach, czy interesujących naczyniach ceramicznych o fantazyjnych formach.

Źródło: Atlantic Shopping

https://www.atlanticshopping.co.uk/bar-stool-buying-guide

Źródło: Dillonskitchens

https://www.instagram.com/p/Bw3vW8QhGEy/


Źródło: Birsbane Mum on The Run https://www.instagram.com/p/Bw3icxinaa6/

Źródło: Breanna Mason https://www.instagram.com/p/Bw3fbqbhOKs/

Źródło: Lennar VA / DC Metro https://www.instagram.com/p/Bw24fahlclf/

Źródło:

luxury_homes_and_styles

https://www.instagram.com/p/Bw20ubTDynI/

Źródło: The Wright Kitchen

https://www.instagram.com/p/Bw2nxGxhR1s


Źródło: mariapaulatavoni.arq https://www.instagram.com/p/Bw2ZvPPBzOz/

Źródło: Fairgate Real Estate https://www.instagram.com/p/Bw2HABCADcb/

Źródło: Stefana Silber https://www.instagram.com/p/Bw1r6RkA70V/

Komentarze do wpisu (0)

Napisz komentarz

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium