Modern Classic Home
Cofnij

Dekoracja stołu wielkanocnego - wskazówki od Roseberry Home

Stół wielkanocny to najważniejszy element świątecznej aranżacji. Jest to miejsce, w którym bliscy spędzają wspólnie ten wyjątkowy czas, więc powinien wprowadzać ich w radosny nastrój a jednocześnie zapewniać komfort spotkania. Wiemy jak ważne a zarazem trudne może być stworzenie efektownej kompozycji stołowej. Chcielibyśmy, by każda dekoracja była tworzona z uśmiechem i przyjemnością. Zaprosiliśmy do siebie wspaniałą dekoratorkę i jednocześnie przyjaciółkę marki Modern Classic Home – Joannę Wszeborowską-Kludzińską, bliżej znaną w świecie dekoracji jako Roseberry Home na instagramie (link>>>) oraz autorkę bloga (blog >>>). Poprosiliśmy ją o kilka wskazówek, które ułatwią stworzenie wyjątkowej aranżacji stołu wielkanocnego.

Poniżej przedstawiliśmy również kompozycje stołowe wykonane przez Panią Joannę. Do ich realizacji wykorzystano dodatki wielkanocne (link >>>) dostępne w naszej ofercie.

[lookbook id="3613"]
[lookbook id="3614"]

Dobór kolorów na stole wielkanocnym

Bardzo dziękujemy, że zgodziła się Pani udzielić kilku porad i wyklarować naszym klientom podstawowe zasady tworzenia odświętnej i funkcjonalnej aranżacji stołu. Kompozycje nakryć stołowych w Pani wykonaniu są eleganckie a jednocześnie odważne. Jaką zasadą warto kierować się podczas doboru kolorów i stylistyki dekoracji stołu wielkanocnego?

Bardzo mi miło, dziękuję za piękny komplement. Stylizacja stołów to moja pasja. Aranżacje tworzę bardzo intuicyjnie, lecz kieruję się przy nich trzema kwestiami - elegancją, zabawą kolorami oraz formami, a także wrażliwością na detale. Wszystko to sprawia, że stylizacje stołów, które tworzę przyciągają wzrok. Niezależnie od barw, które zastosuję, dążę do tego, aby stoły były zawsze eleganckie i wysokiej jakości. Uwielbiam zabawę kolorami, a w niej kieruję się tym, co podpowiada mi… mój mózg. Patrząc na kolory, niejako nasz mózg domaga się konkretnych zestawów, które przyciągają wzrok, dlatego na przykład żółty z fioletem, czy zieleń z różem w moich wielkanocnych stylizacjach są przyjemnym fizjologicznie doznaniem. Lubię także zabawę formą, a tą przejawiam w bukietach, które układam czy dodatkach na środkach stołu, które są często oryginalne. Dbam o detale, wszystko co pojawia się na stole powinno tworzyć ze sobą harmonijny obraz. Stylizując stół właściwie podchodzę do niego, tak jakbym malowała obraz na płótnie…

Dodatki i dekoracje na stole wielkanocnym 

Trzeba podkreślić, że bardzo oryginalny obraz! Jak stworzyć kompozycję elegancką a zarazem radosną? Jakie dodatki są zdecydowanym „must have” na tegorocznych stołach w wielkanocny poranek?

Elegancja na stole przejawia się w prostocie zastawy. Klasyczne, porcelanowe talerze w kolorze bieli czy śmietanki z delikatnym ornamentem reliefowym sprawdzą się w każdej aranżacji. Podobnie proste w formie złote lub srebrne sztućce, czy szkło z delikatnym złotem lub srebrnym zdobieniem. Eleganckie zawsze będą świeże kwiaty w klasycznym kryształowym wazonie, czy biały lniany obrus oraz serwety. Radosną scenerię na wielkanocnym stole można stworzyć dzięki dodatkom - kolorowym bukietom i pisankom, figurkom króliczków (link >>>), podtalerzom z wielkanocnym wzorem czy figlarnie złożonym serwetom.

Harmonia i spójność w kompozycji stołowej

Tradycyjny biały obrus czy ekstrawaganckie tkaniny, czyli jak nie przesadzić z dodatkami i ilością kolorów?

Elegancja tkwi w szczegółach. Gdybym miała wybrać jeden uniwersalny kolor obrusu byłaby to biel. Jednak chcąc wprowadzić nieco radości na wielkanocnym stole na pewno rozważyłabym szałwiową zieleń i pastelowe barwy: żółć, róż czy fiolet. Ja w swoich aranżacjach zazwyczaj wybieram dwa kolory, często są one przeciwstawne, aby stworzyć kontrast. Do tego srebro lub złoto widoczne sztućcach i innych mniejszych dodatkach czy dekoracjach. Stawiam również na porcelanę na ogół w kolorze bieli, która zawsze będzie pasowała do stylizacji.

[product id="10381, 10585, 10379, 10442, 10380, 10430"] 

Komfort gości przy świątecznym stole

O czym warto pamiętać dekorując stół wielkanocny by zapewnić komfort gościom?

Stół to miejsce, przy którym spotykamy się z bliskimi, aby spędzić wspólne chwile przy posiłkach wielkanocnych. To na nie powinno pojawić się najwięcej przestrzeni w centralnej części stołu. Tworząc aranżacje warto pamiętać, aby nie zajmowały one zbyt wiele miejsce i aby po przyjściu gości można było sprawnie je przestawić.

Warto zadbać o to, aby dekoracje i kwiaty nie zasłaniały linii wzroku gości. Oznacza to, że powinny one mieć wysokość najlepiej do 25 cm lub powinny być na tyle wysokie, aby kompozycje kwiatowe znajdowały się ponad linią wzroku (około 60-70 cm). 

Istotne jest zapewnienie każdemu z gości około 60-70 cm przestrzeni, które najlepiej wyznaczać się za pomocą talerza spodniego (pod talerza) lub podkładki. Dzięki temu goście będą mogli swobodnie ruszać rękoma bez ryzyka potrącenia sąsiada. 

Ważne także, aby obrus miał odpowiednią długość i nie przeszkadzał gościom przy siadaniu do stołu. Zbyt długi może sprawiać, że gość nieumyślnie pociągnie obrus. Najlepsza długość zwisu obrusa to 20-25cm.

Organizacja dekoracji na stole wielkanocnym

Wspaniałe kompozycje kwiatowe tworzone przez Panią wprowadzają wyjątkowy klimat, ale zajmują też dużo miejsca. Krótka wskazówka jak zorganizować dekoracje stołu by zrobić miejsce na potrawy na bogato nakrytym stole?

Kwiaty na stole łagodzą obyczaje, dodają uroku i cieszą oczy. Gdybym miała wybrać jedną dekorację poza zastawą, sztućcami, szkłem i tkaninami byłyby to właśnie świeże kwiaty. Wcale nie trzeba tworzyć fantazyjnych bukietów, aby stół stał się radosny. Wystarczy do wazonu wstawić tulipany, goździki czy narcyze i już będzie pięknie. Jeśli dodatkowo udekorujemy je zielonymi gałązkami będą bardziej subtelne. W przypadku wyboru kwiatów świeżych warto zadbać o takie, których zapach nie będzie przeszkadzał gościom - hiacynty czy lilie są piękne, lecz mogą sprawić gościom swoim zapachem dyskomfort. 

Ja na ogół tworzę dwa mniejsze bukieciki w wazonach, które stawiam po przeciwległych stronach stołu lub jeden centralny większy. Nie przekraczają one 30 cm, dzięki czemu goście mogą swobodnie rozmawiać. 

Większe dekoracje mogą znajdować się na stole na powitanie gości, lecz przed tym jak goście zasiądą do stołu warto wcześniej przygotować dla nich inne miejsce - na tacy na kuchennej wyspie, komodzie czy pomocniczym stoliku. 

[product id="10519, 10459, 10521, 9144, 10520, 9140, 10522"] 

Aranżacje tworze przez Panią Joannę są bardzo charakterystyczne i pełne jej indywidualnego wdzięku. Z pewnością, dzięki tym wskazówkom, każdy będzie mógł oddać swój własny styl dekoracji stołowej. Mamy nadzieję, że tegoroczne spotkania świąteczne będą pełne bliskości i radości. Z pewnością wszyscy potrzebujemy teraz poczucia, że jesteśmy razem!

ZAINSPIRUJ SIĘ | Poniżej przedstawiamy kompozycje stołowe stworzone przez Panią Joannę Wszeborowską-Kludzińską, Roseberry Home. Warto pamiętać, że to właśnie odpowiedni dobór dodatków sprawi, że dekoracja stołu wielkanocnego będzie efektownym elementem wprowadzającym gości w odświętny stół. Po więcej inspiracji stołowych polecamy zajrzeć na instagram Roseberry Home (link >>>).

 

 

Komentarze do wpisu (0)

Napisz komentarz

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium