Modern Classic Home
Cofnij

Jak zawiesić lampę sufitową lub kinkiet

Instrukcja montażu lampy sufitowej i kinkietu, czyli jak łatwo odmienić wnętrze domu za pomocą światła. 

Wymarzone aranżacje wymagają specjalnego oświetlenia. Odpowiednio dobrane lampy czy kinkiety mogą w niezwykły sposób zmienić wygląd wnętrza. To właśnie doborowi odpowiedniego oświetlenia poświęcamy bardzo dużo uwagi. Jest to tak zwana wisienka na torcie w wykończeniu pomieszczenia. Przeglądanie wielu ofert, porównywanie produktów, dobór pod względem specyfikacji technicznej aż w końcu odbierasz upragnioną stylową lampę i… no właśnie – jak ją zawiesić? Znasz to? Wbrew pozorom montaż lampy sufitowej czy kinkietu nie jest skomplikowanym wyczynem. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii i zapoznać się z instrukcją montażu dołączoną do produktu. Potrzebnych będzie kilka niezbędnych narzędzi: wiertarka, kołki rozporowe lub hak do zawieszenia, miernik przepływu prądu i ołówek.

Do każdej lampy dołączona jest instrukcja obsługi. Koniecznie zapoznaj się z nią przed przystąpieniem do pracy. 

ZADBAJ O BEZPIECZEŃSTWO

Pamiętaj by zachować ostrożność i przed przystąpieniem do inwazyjnych prac wyłącz prąd i sprawdź, w którym miejscu pod tynkami przebiegają przewody oświetleniowe. To bardzo ważne by podczas wiercenia nie uszkodzić któregoś z nich. Bezpieczeństwo to podstawa, teraz możemy rozpocząć montaż.

WIERCENIE

Na początek zidentyfikuj rodzaj materiału z jakiego wykonany jest sufit czy ściana, na której chcemy zamontować lampę. Jest to konieczne do wyboru odpowiedniego sposobu mocowania, na który ma również ciężar wybranej lampy. Ilość kołków oraz ich wielkość jest określona w instrukcji montażu dołączonej do zakupionego produktu.

Miejsce zawieszenia lampy zaznacz ołówkiem, co pozwoli Ci na precyzje wwiercenie kołków. Otwory powstaną przy użyciu wiertarki, która również powinna być dostosowana do rodzaju materiału, z którego wykonany jest sufit czy ściana. W wywiercone dziur wprowadź odpowiednie kołki lub tuleje rozporowe. To do nich przymocujesz element zawieszenia lampy.

PODŁĄCZENIE PRZEWODÓW

Każda lampa posiada specjalną kostkę, dzięki której połączysz w odpowiedni sposób przewody, tak by mógł płynąć w nich prąd. W miejscu montażu lampy powinny znajdować się przewody – dwa fazowe i jeden neutralny. Z reguły można je rozróżnić dzięki ich odpowiednim kolorom. Jeśli kolorów nie ma, należy posłużyć się miernikiem przepływu prądu i sprawdzić, przez które przewody przepływa prąd. By to zidentyfikować trzeba wcześniej włączyć zasilanie.

Przewody łączymy z końcami przewodów z kostki lampy dobierając je pod względem koloru. Łączenie wymaga poluzowania specjalnych śrubek w zawieszeniu lampy i wpuszczeniu pod nie z obu stron wcześniej wspomnianych kabelków z przewodów. Wprowadzone kabelki zaciskamy dokręcając śrubki. Zachowując zasady bezpieczeństwa, włącz zasilanie elektryczne by sprawdzić czy przewody zostały skutecznie połączone. Efektem poprawnego połączenia będą zapalone żarówki lampy. Jeśli zaś nic się nie zaświeci, należy ponownie sprawdzić połączenie przewodów powtarzając wcześniej wymienione czynności. Nawet po skutecznym połączeniu ponownie wyłącz bezpieczniki by dokończyć montaż.

[product id="9026, 4132, 6182, 5210, 10184, 7002"]

ZABEZPIECZ INSTALACJĘ 

Jeżeli połączenie zostało wykonane prawidłowo i żarówki się świecą, trzeba zabezpieczyć miejsce łączenia kabelków instalacji. Najlepiej wykorzystać do tego taśmę izolacyjną. Ważne by poszczególne przewody się ze sobą nie stykały. Warto o to zadbać, w przeciwnym wypadku może dojść do zwarcia. 

SCHOWAJ PRZEWODY I ZAWIEŚ LAMPĘ

Uf, kołki wkręcone, żarówki się zaświeciły, można przymocować lampę do sufitu lub ściany! Najpierw jednak warto schować wystające kabelki do specjalnej puszki, która zazwyczaj dołączona jest do produktu lub zakryć je blaszką lampy np. w przypadku plafonów.

Większość lamp sufitowych wyposażona jest w możliwość regulacji wysokości zawieszenia. W zależności od rodzaju mocowania, regulacja odbywa się poprzez usunięcie lub dodanie odpowiednich elementów. Wysokość zawieszenia lampy sufitowej wpływa na natężenie docierającego światła. Dostosowanie odpowiedniej wysokości nadaje odpowiedni charakter wnętrzu. 

Warto również zwrócić uwagę na odpowiedni dobór żarówek do lampy. Jest on zależny od barwy światła, które chcemy uzyskać i przede wszystkim od rodzaju gwintu, w który wkręcana jest żarówka. Większość lamp sufitowych wyposażona jest w gwint E27 a kinkiety w E14. Szczegółowa specyfikacja techniczna znajduje się w instrukcji obsługi wybranej lampy. 

[product id="2213, 6210, 6208, 3083, 6374, 6196"]

Komentarze do wpisu (0)

Napisz komentarz

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium